Home >> Rozpoczęcie pracy

Rozpoczęcie pracy

Strona ta zawiera informacje na temat nazw domen, edycji HTML, oraz na temat dostępu do panelu administracyjnego DirectAdmin. Służy ona jako wprowadzenie o zarządzaniu swoją stroną dla początkujących.  Zaawansowani użytkownicy mogą opuścić lekturę tej strony, oprócz sekcji zatytułowanej: Panel administracyjny - pierwsze logowanie.

Rejstracja domeny

Domena to unikalna drogą identyfikacji Twojej strony w internecie.  W skład budowy domeny wchodźą dwie części: jest to nazwa i rozszerzenie. Nazwa jest to opis Ciebie lub twojej strony (np:, nazwa jest "dogfood" w dogfood.com).  Rozszerzenie reprezentuje daną kategorię.  Dla przykładu, rozszerzenie .com znaczy "commercial (komercyjny)", .net znaczy "network", itd.  Dzisiaj dostępnych jest wiele dodatkowych rozszerzeń: .biz (biznes), .info (informacyjne), .us (strona amerykańska), .pl (strona polska).  Przedrostek "www" w adresie jest dołączany automatycznie przez serwer sieciowy i nie jest on częścią domeny.

Nie możesz używać wybranej nazwy domeny dopóki jej nie zarejestrujesz.  W dodatku, nie możesz zarejestrować nazwy domeny już istniejącej i zarejestrowanej przez kogoś innego.  Proces rejstracji domeny jest bardzo prosty:

1. Zdecyduj się na nazwę oraz rozszerzenie domeny.

2. Wybierz providera i zarejestruj nazwę swojej domeny.

3. Znajdź miejsce (serwer) dla swojej domeny.

Wybrać nazwę i rozszerzenie domeny jest trudne ponieważ wiele nazw jest już zajętych, w szczególności z rozszerzeniem .com.  Polecamy darmowy serwis nameboy.com, gdzie znaleść można wolne nazwy domen wyświetlone na podstawie jednego lub dwóch słów opisujących naszą stronę.

Rejstracją domeny w internecie zajmą się providerzy.  Aby znaleść stronę służącą do rejstracji strony wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "rejstracja nazwy domeny", znalezionych stron spełniających nasze kryteria będą setki, jeżeli nie tysiące.  Upewnij się zanim wybierzesz swojego usługodawcę, czy rejestruje on domeny lub rozszerzenia, które sobie wybrałeś (np: nie wszyscy usługodawcy zaproponują nam sprzedaż rozszerzenia .cc ).  Mądrze porównujmy sprzedawców ponieważ opłata za rejestrację może w znacznym stopniu się różnić pomiędzy usługodawcami.  Nazwę domeny dzierżawimy, i rejestracja oraz świadczenia usług z nią związanych jest zawarte w cenie na jeden rok, podczas którego jesteśmy właścicielami ów domeny.

Jeżeli masz wykupioną nazwę domeny to będziesz potrzebował miejsce gdziekolwiek aby zacząć hostowanie nią. Nazwa domeny to tylko adres, a tak wogóle to znajduje się w plikach zamieszczonych na serwerze. Firma hostingowa dostarcza serwer sieciowy i to jest miejsce przechowywania twojej strony. Silnikiem wyszukiwania poleceń dla hasła "hosting" zwróci nam tysiące wyników. Do pomocy zaznacz host strony, sugerujemy przeczytanie artykułu wyświetlanego: Wybieramy właściwego providera naszej strony.

Twoja firma hostingowa jest najlepszym źródłem, jeśli wciąż używasz niepoprawnej nazwy domeny. Wiele hostów pomaga ci w procesie rejestracji i zabezpiecza wszystko, i wszystko jest zabezpieczone.

Przeniesienie (transfer) domeny

Przeniesienie domeny można zrozumieć dwojako: przekierować nazwę domeny do następnego providera, lub wyświetlenie protokołu domeny aby zrobić wpis wskazujący na nowy host. My odniesiemy się do drugiej definicji. Domena nam powie który host przekieruje internautę, i jest to zrobione poprzez zmiany protokołów domeny nazwy serwera.

Np:, nazwijmy kupione konto jako wonderfulhosting.com. Oni następnie powiedzą ci gdzie należy wskazać i wpisać ich nazwę serwera w protokole domeny. Nazwy serwerów mogą wyklądać podobnie jak przykład poniżej:

ns1.wonderfulhost.com (192.168.0.1)

ns2.wonderfulhost.com (192.168.0.2)

Następnie odwiedź stronę domoą swojego providera, zaloguj się, i edytuj protokół twojej domeny. Każdy provider jest inny, ale zawsze będą tam pola do zdefiniowania nazwy protokołu domeny które nazywają się "nazwa serwera", "pierwsza/ druga nazwa serwera", itd. Provider może lub nie zapytać się o adres IP serwra (192.168.0.1 i 192.168.0.2 w tym przykładzie). Może to zająć od 12 do 48 godzin zanim zobaczymy jakiekolwiek zmiany.

Edycja HTML

HTML, lub hypertext markup language, jest językiem mówiącym przeglądarce internetowej jak ma wyglądać strona. Np:, do pogrubienia <b>bold</b> tekstu w HTML-u,  aby wyświetlić pogrubiony tekst - należy umieścić go pomiedzy tagiem <b> i jego zamknięciem</b>. Cokolwiek umieścimy w tych tagach zostanie pogrubione (tagi <b></b> nie zostaną wyświetlone w przeglądarce dla oglądających stronę). Ktokolwiek wchodząc na stronę www.twojadomena.com, obejrzy  stronę aktualnie zapisaną i dostępną w pliku index.html w głównym katalogu twojej strony.

Edycja HTML wymaga specjalnego oprogramowania do projektowania zadań. Przykładami są Microsoft FrontPage, HotDog Professional, i Macromedia Dreamweaver.  Są dostępne w wersji shareware i freeware edytory HTML dostępne na popularnych stronach takich jak download.com.  

Nawet najlepsze oprogramowanie edytorów HTML mogą być nie czytelne do końca dla początkujących. Jeżeli wszedłeś do tej kategorii, sugerujemy użycie programu do budowy stron  - ale online generator HTML. Nowa zawartośc HTML-a jest teraz wymagana - za pomocą edytora HTMLa i nie wysyłaj wiadomości oparte na informacjach. Niektóre strony z edytorami stron pozwalają kontrolować poprzez rozglądanie się po dysku, pozwalając na kontrolę wyglądu na tej stronie, wstawiając grafiki, skrypty itd. Większość stron edytora HTML i można powierzyć zaawansoanymy użytkownikom opłate za dostęp. Niektóre darmowe strony zawierają: :

http://www.uweb.ucsb.edu/generator/basic.php

http://www.3zweb.com/free/index2.htm

http://www.searchbliss.com/free_web_tools_html.htm

http://www.applelinks.com/tools/webpage.shtml

Panel administracyjny - pierwsze logowanie

Jest kilka sposobów aby uzyskać dostęp do panela administracyjnego:

 

http://www.twojadomena.com:2222  Możesz uzyskać dostęp do panela administracyjnego poprzez domene lub subdomę wystarczy umieścić za adresem :2222.

 

http://www.twojadomena.com/config  Możesz uzyskać dostęp do panela administracyjnego dodając /config do adresu domeny lub subdomeny.

 

http://192.168.0.1:2222 lub http://192.168.0.1/config  Możesz uzyskać dostęp do panela administracyjnego poprzez którykolwiek z adresów IP zamiesczonych na serwerze.  Sposób ten jest przydatny w momencie kiedy nie transfer domeny nie został ukończony.

   

Okno (podobne do obrazka znajdującego się na prawo) się ukaże. Wprowadź i nazwę użytkownika i hasło. Pojedyńcze logowanie do panela kontrolnego daje ci możliwość zrobienia dwóch rzeczy.

Po pierwsze, kliknij link "System wiadomości" znajdujący się w prawym górnym rogu strony. Ważna wiadomość o twoim koncie może przyjść poprzez system wiadomości, dlatego zalecamy wpisanie swojego adresu e-mail w ople znajdujące się w dolnej części strony i zaznaczenie checkboxu.  Jeśli to zrobisz, panel kontrolny wyśle ci kiedy pojawi się w nim wiadomość.

 

Po drugie, powróć do menu głównego i kliknij na ikonę "Statystyki / Logi". W połowie ekranu znajdziesz okno na wpisanie adresu e-mail. Zatwierdź adres e-mail znajdujący się w polu.  Jeśli nie, zmień go i kliknij przycisk "Zapisz". Jest to ważne aby mieć aktualnie obowiązujący adres e-mail w tym polu ponieważ panel kontrolny będzie obsługiwać twój e-mail kiedykolwiek twoje konto zbliża się do przekroczenia limitu transferu.

System kart pomocy

Właściwości panela kontrolnego zbudowanego w systemie wiadomości. Kliknij link "System wiadomości" znajdujący się na górze ekranu, przyniesie to nam menu systemu wiadomości. "N czekanie wiadomości " jest zawsze wyświetlany obok linku.  Wiadomość może zawierać ważne informacje, więc czytaj je jak najszybciej to jest tylko możliwe.

System wiadomości posiada dwa elementy: system pomocy kart i system wiadomości prywatnych. Jeśli potrzebujesz wsparcia, chcesz to kliknij ikonę "Utwórz kartę ". Twoja firma hostingowa używając swoich pracowników odpowie na twoją kartę i bedziesz mógł kliknąć nazwie karty aby ją przeczytać. Prywatne wiadomości są pokazywane w tej samej tabeli.  Wiadomości prywatne są inne ponieważ są one nie reagują jak karty pomocy. Wiadomości prywatne włączamy plan czasowy komunikatów, szeroki system zawiadomień, i uwagi dotyczące twojego konta są osiagalne jako limity. Aby przeczytać prywatną wiadomość, kliknij na tytule.

Tworzenie Karty

1. Kliknij link "Utwórz karte".

2. Wybierz znaczenie wiadomości:

Małe:  Problem nie powoduje bezpośrednich trudności.

Średnie:  Problem nie powoduje bezpośrednich trudności

Duże:  Problem potrzebuje poprawnego adresowania.

3.  Wpisz temat opisujący probel w kilku słowach.

4.  Wyjaśnij problem szczegółowo.

5.  Kliknij "Zapisz."

Sztab pomocy odpowie na twoją kartę i zamknij go. System kart był zamknięty kiedy dostajemy odpowiedź na zadany problem, to znaczy, że nie ma więcej kart pomocy.  Jeśli masz nową oczekującą wiadomość i nie widzisz jej na liście kart pomocy, kliknij ikonę "Zobacz wyświetlone karty". Jeśli czujesz że twój problem nie ma znaczenia, możesz zamknąć system pomocy.

Ważna notka:  Twoja firma hostingowa może wyłączyła ci możliwość wysyłania kart. To typowo zdarzyć się może kiedy mamy różne systemy pomocy w jednym miejscu. Jeśli nie możesz utworzyć karty, odwiedź swiją stronę hosta po dodatkowe informacje.

 

Zmiana hasła

 

Aby zmienić hasło, kliknij przycisk znajdujący się w prawym-górnym rogu ekranu.  Zostaniesz poproszony o wpisanie obecnego hasła, a następnie wpisz nowe hasło dwa razy. Kliknij przycisk "Submit" aby zachować i zapisać zmiany.  Panel kontrolny odrzuci twoje hasło jeśli twoje hasło jest zbyt krótkie lub zawiera niewłaściwy znak.

 

Ważna notka:  Te właściwości zmieniają tylko hasło użytkownika. Zmiany hasła użytkownika nie mają wpływu na hasła kont e-mail, baz danych, kont FTP, itd.

 

Wyloguj

 

Aby wylogować się naszego serwera, kliknij przycisk . Następnie zostanie wyświetlony komunikat informujący o pomyślnym wylogowaniu z serwera. Kliknij link, jeżeli chcesz zalogować się ponownie.

 

Ważna notka:  Wiele przeglądarek zapisuje i przechowuje sesję zalogowania się do panela administracyjnego w pamięci, nawet jeżeli się wylogujesz. Jeżeli nie tylko ty korzystasz z twojego komputera, upewnij się czy zamknełeś wszystkie uruchomione kopie twojej przeglądarki zanim opuścisz swoje stanowisko pracy. Zapewni to wyczyszczenie pamięci przeglądarki i będzie niemożliwe zalogowanie się do panela bez podania poprawnego hasła.

 

Potrzebujesz więcej pomocy?

 

W celu uzyskania dodatkowej pomocy skontaktuj się z usługodawcą lub odwiedź stronę forum DirectAdmin forum  - (forum poświęcone pomocy technicznej) http://www.directadmin.com/forum.

 


C 2003 JBMC Software. DirectAdmin licensees may reproduce this page for their own customers.  Reproduction by other parties is prohibited.