Home >> Ustawienia DNS

Ustawienia DNS

Pozycja "Ustawienia DNS" jest zródłem informacji na temat wykonywania zmian DNS-ów na twojej stronie. Proszę przeczytać ten dokument w całości. Temat ten posiada wiele ważnych informacji dla początkujących użytkowników, krótkie pouczenie DNS, wyjaśnienie (z przykładami): A, CNAME, NS, protokoły MX oraz jak zmienic ustawienia DNS.

 

Ważna wiadomość dla początkujących  

Zdolność zmiany konfiguracji DNS-ów strony są ważnymi cechami dla wielu ludzi. Kiedykolwiek, błedna modyfikacja DNS potrafi pobrać stronę dla pewnego rozszerzenia  przez pewien okres czasu. Jest tak ponieważ zmiany DNS nie są chwilowe zmiany (zobacz poniższy Tutorial).  Jeśli popełnisz pomyłkę, jest to możliwe gdy nikt nie będzie zdolny do połączenia się z twoją stroną (włączając siebie). Jeśli znajdziesz błąd to potrwać do 72 godzin zanim zobaczysz efekt naprawy. 

 

Jest kilka rzeczy aby ustrzec się przed zrobieniem błędów:

 

1.  Przeczytaj dokładnie cały ten dokument.

2.  Bądź pewien czytając zawartość dokumentów A, CNAME, NS, i protokołu MX .

3.  Skontaktuj się ze swoim providerem aby dodać pomoc i porady..

4.  Nie rób wielkich zmian bez zabezpieczenia.

 

Posiadając niewielką praktykę, będziesz mógł znaleśc i zrobić zmiany w DNS-ie, które są bardzo proste.

Rozpoznanie DNS

 

DNS (Domain Name Servers) kieruje (pokazuje) komputerom tak, aby znaleść miejce położenia stronki.  Kiedy wpiszesz adres w swojej wyszukiwarce, twój ISP (Internet Service Provider) sprawdzi twoją nazwę domeny serwera (DNS) do określenia gdzie mają być wysłane.

 

http://www.domain.com ---> Sprawdzenie DNS ---> DNS odpowie domain.com = 192.168.0.1 --->  I pobierasz stronę do przeglądarki.

 

Dlaczego tak sie dzieje?

 

Dzieje się to ponieważ twoja nazwa domeny nie zawsze ma ten sam numer adresu IP. Każdy serwer w internecie posiada adres IP (adres numeryczny, coś takiego jak numer telefon). Za każdym razem zmień strona hosta, to zmieniasz serwer (i dlatego zmieniamy adres IP).

 

Serwer domen wirtualnych trzyma protokoły twojej  nazwy domeny i co jest szczególną cechą adres IP (serwera).

 

Dlaczego musisz umieścić nazwę serwera strony (DNS) w protokole mojej domeny?

 

Jak już nauczyłeś się powyżej, nazwa serwera mówi w Internecie jak cię znaleść. Kiedy ty edytujesz nazwę serwera w protokole twojej domeny, mówisz internetowi której nazwy serwera ma dostarczać do większości zaaktualizowanych miejsc. Jeśli nie zmienisz nazwy serwera w protokole twojej domeny (powiedzmy że używasz swoją stary DNS strony), następnie twoja strona będzie wskazywała na serwer który woogóle nie jest hostowany. Lub, jeśli stary hostong strony jest usunięty z DNS-a, twoja strona nie będzie pracować nadal. . 

 

Dlaczego to trwa tak długo zanim moja zacznie działać?

 

Kiedy zmieniasz nazwę hosta (adresy) lub zarejestrujesz domenę za pierwszym razem. Nowe informacje DNS muszą zostać rozesłane do każdego DNS-a w internecie. Twoja strona może pracować po kilku godzinach, ale średni czas oczekiwania to od 24 do 72 godzin. Zwłoka może sie zdarzyć ponieważ wiele nazw serwerów  (DNS) wybiera okresowe sprawdzanie aktualizacji. To znaczy, one nie są ciągle aktywne. Okresowe sprawdzanie jest wykonywane ponieważ stałe sprawdzanie często spowalnia serwer.

 

Dlaczego moja domena wskazuje na mój stary host, nawet po tym jak anulowałem konto razem z nią?

 

Może to być jedna z kilku przyczyn:

 

1.  Ich nazwa serwera jest wciąż w rekordzie domeny.

     Rozwiązanie problemu: Aktualizuj rekord twojej domeny wprowadzając nazwę nową nazwę zawierającą nazwę serwera (DNS).

 

2.  Poprzedni provider nie wyrzucił rekordu twojej domeny z ich nazwy serwerów.

     Rozwiązanie problemu: zapytaj ich czy usunięto twój rekord domeny, lub powróć do problemu #1 jeśli masz nową stronę.

 

3.  Preferowany DNS nie znalazł jeszcze miejca. Zdarzyć się to może wtedy gdy twoja nowa strona została zmieniona jako wpis do protokołu DNS.  

     Rozwiązanie problemu: Poczekaj 24-72 godzin i skontaktuj się z nowym usługodawcą hosta, jeżeli problem nadal jest.

 

Dlaczego niektórzy ludzie potrafią uzyskać dostęp do mojej nowej strony, ale ja nie potrafię?

 

Ich ISP może więcej zaktualizować rekord DNS niż twój ISP. Badź cierpliwy, gdyż twoja strona może byc dostępona za 24-72 godziny.

 

Są tam powody dla których nie można podglądnąć /uzyskać dostępu do mojej strony, nawet poprzez zmianę konfiguracji DNS-a ?

 

Tak. Możesz mieć dostęp do swojej strony http://ip.adres/~nazwauzytkownika i możesz mieć dostęp do panela kontrolnego http://ip.adres/config.  Jeśli nie znasz adresu serwera, poproś swojego usługodawce o padnie go.

 

Zmiana ustawień DNS

 

W panelu administracyjnym, klikamy odnośnik "Zarządzanie DNS" i uzyskujemy dostęp do ustawień DNS.

 

 

Powyżej jest przykład ustawień DNS dla site-helper.com.  Następna sekcja prowadzi do zmian A, CNAME, NS, MX, i protokół PTR.  W szybkim czasie jest to ważne aby zrozumieć jak zarządzać w panelu kontrolnym, kontem hosta.

Ważne:  Są dwie drogi aby wprowadzić nazwę hosta:

 

1.  Pełna nazwa kończy się kropką:  full.hostname.com.

 

2.  Samotna subdomena: pełny

     

Np, pierwszym rekordem w tabeli powyżej przeczytamy:

 

admin  A  216.194.67.119   lub

admin.site-helper.com.  A  216.194.67.119

 

Oba rekordy robią dokładnie to samo. Sekcja poniżej może tylko dyskutować o jednej z metod ale reszta jest dopuszczalna.

 

Więcej: Jeśli nie jesteś pewien jak wprowadzić rekord, spójrz na istniejący już rekord w tabeli dla pokierowania siebie w celu utworzenia go.

 

Rozszerzenia protokołów: A, CNAME, NS, MX, i PTR.

 

PROTOKOŁY

 

Adres (A) kieruje protokół nazwy hosta jako numeryczny adres IP. Na przykład, jeśli chcesz mycomputer.twojadomena.com będzie wskazywało na twój domowy komputer (który jest, np, 192.168.0.3), bedzie wprowadzony rekord tak wyglądający:

 

Ważne:  Musisz wstawić kropkę za nazwą hosta. Nie wstawiaj kropki za adrsem IP.              

 

PROTOKÓŁ CNAME

 

CNAME pozwala kontrolować więcej niż jedna lub więce nazw host. Musi zawsze być jako rekord A i to jest wiedza, którą regułę oficjalną nazwę. Np:

 

twojadomena.com.  A  192.168.0.1

 

Użyj CNAME, połóż kropkę innej nazwie hosta do reguł adresu (A rekord).  Np:

 

ftp.twojadomena.com.  CNAME  twojadomena.com.

mail.twojadomena.com.  CNAME  twojadomena.com.

ssh.twojadomena.com.  CNAME  twojadomena.com.

 

Protokoły CNAME uzyskają prawdopodobny dostęp do domeny poprzez ftp.twojadomena.com,  mail.twojadomena.com, itd.  Bez odpowiedniego protokołu CNAME, nie będziesz zdolny połączyć się z serwerem używając takich adresów.

 

Wpisywanie protokołu CNAME

 

Jeśli chcesz aby home.site-helper.com wskazywał na site-helper.com, możemy wpisać protokół na dwa sposoby:

 

 

Pierwsza metoda pozwala bardzo prosto wpisać subdomenę. Nie wpisuj kropki za nazwą subdomeny.

 

 

Druga metoda wymaga od ciebie wprowadzenie całej nazwy hosta razem z kropką za.

 

PROTOKÓŁ NAMESERVER (NS)

 

Protokoły NS jest specyficzną autorytatywną nazwą serwera dla domeny.

 

Ważne:  Zmiana protokołu NS może spowodować że twoja strona. Ogólnie nie trzeba zmieniać zapisów w protokole NS.

 

Wpisywanie protokołu NS

 

Pierwszym krokiem jest usunięcie starego protokołu NS z tablicy powyżej.

Nastepnie, wprowadź dwia nowe protokoły nazwy serwerów. Upewnij sie że nazwa hosta zawiera kropkę za hostem pozwalającym na dostęp, jak w tym przykładzie:

   

Bądź pewnie kładąc kropkę za nazwą serwera w protokole nazwy hosta NS (ns1.nowanazwaserwera.com. i nie ns1.nowanazwaserwera.com ).

 

PROTOKÓŁ MX

 

Darmową obsługę e-maili jako ktokolwiek.net żąda aby zmiany MX zostały wykonane w odpowiednim oprogramowaniu przeznaczonym do tego typu pracy. Te zmiany pozwalają przeznaczyć twojej domenie na bezpośredni dostęp do serwera. Zanotuj że te zmiany protokołu MX będą chroniły twoje aktualne konta POP3, forwardery, autorespondery, i funkcjonujące mailing listy.

 

Aby zmienić protokół MX, najpierw uzyskaj dostęp do "Menu E-Mail" z panela kontrolnego. Następnie kliknij ikonę "Protokoły MX".

 

 

Po pierwsze, usuń stare protokoły MX klikając pole do zaznaczenia znajdujące się  obok nazwy protokołu i kliknij "Usuń zaznaczone". Teraz powinno nie być listy protokołów MX.

 

Następnie, wprowadź nazwę hosta z kropką za nazwą, dając ci to przez providera e-mail. Następnie zaznacz poziom dostępu (zazwyczaj 10) z rozwijanej listy znajdującej sie na prawo. Poziom dostępu będzie także dostępny i posiadał te same opcje dla providera e-mail. Kliknij "Dodaj".

 

Nota:  Bądź pewien kładąc kropkę na końcu nazwy hosta.

 

Aby przywrócic oryginalne ustawienia MX, wpisz twojadomena.com i ustaw dostęp na 0 po usunięciu protokołu MX.

   

PROTOKÓŁ PTR

 

Wskaźnik protokołu (PTR) używamy dla odwrócenia. Np, wpisujemy 192.168.0.1 natępnie przechodzimy www.twojadomena.com, protokoły wyglądają następująco:

1.0.168.192.in-addr.arpa  PTR  www.twojadomena.com.

 

Nota:  A adress IP jest odwrotnością pierwszego pola. Używaj kropki za nazwą hosta (drugie pole).

 

Metoda "in-addr-arpa" jest często używana.

 

Ważne:  Protokoły PTR są efektywne tylko jeśli twoja strona ma własny adres IP.

Ważne:  Protokoły PTR są efektywne tylko jeśli named.conf jest edytowany ręcznie i jest dodana odpowiednia strefa informacyjna. To jest zrobione jako użytkownik root (serwer Admin).

 

Potrzebujesz więcej pomocy?

 

W celu uzyskania dodatkowej pomocy skontaktuj się z usługodawcą lub odwiedz stronę forum DirectAdmin forum  - (forum poświęcone pomocy technicznej) http://www.directadmin.com/forum.

 


C 2003 JBMC Software. DirectAdmin licensees may reproduce this page for their own customers.  Reproduction by other parties is prohibited.